Menu

Cart

Jak vybrat a nakombinovat barvy zdí a samolepky?

Výběr vhodné barvy podle barvy stěny a o barvách obecně
Při výběru dekorační samolepky na stěnu musíme vzít v úvahu hned několik aspektů, přičemž jedním z těch důležitých je barva podkladu, tedy stěny interiéru. V našem článku níže najdete tipy na vhodné barevné kombinace (stěny a samolepky). Nejprve vám však přiblížíme význam a vliv barev na člověka.

Je bezpochyby, že barvy mají vliv na psychiku a emoce člověka. A i když je každý člověk jiný, základní odstíny barev působí na všechny jedince přibližně stejně.

Význam barev:
Červená barva – symbolizuje teplo, oheň, vášeň, nadšení, ale také agresi. Lidi tato barva stimuluje k rychlejšímu rozhodnutí a dodává jim naději. Červená přitahuje pozornost, dominuje. Měla by se proto používat ke zdůraznění něčeho, ale ne jako hlavní barva. Místnosti, kde červená barva dominuje, mohou navozovat pocit nervozity. Pokud se však používá jen místy, lidé ztrácí pojem o čase (to je také důvod, proč tuto barvu najdeme například v kasinech či barech). Také restaurace často používají červenu, neboť tato barva podněcuje chuť k jídlu.

Černá - je barvou kontroverzní. Na jedné straně se pojí s autoritou a mocí, na druhé straně se smutkem a zoufalstvím. Na jedné straně symbolizuje zlo, na druhé straně stálost a obezřetnost.

Bílá – symbolizuje nevinnost a čistotu. Dobře odráží světlo, ale vyvolává pocit chladu (proto je také oblíbenou barvou v horkém počasí). Dokáže opticky zvětšit a prosvětlit prostor. A její velkou výhodou je, že se dá skvěle kombinovat s jinými barvami.

Žlutá – vytváří pocit jasu a tepla. Představuje světlo, hravost, tvořivost a vyrovnaný duševní postoj k životu. U lidí tato barva zvyšuje schopnost koncentrace a stimuluje mozkovou činnost.

Oranžová – působí silně a velkoryse. Symbolizuje vřelost, spokojenost, prosperitu a poctivost. Z červené barvy si bere dynamiku, ze žluté pak pohodu, proto oslovuje všechny lidi. Podporuje chuť k jídlu, chuť do života i smysl pro humor.

Růžová – je barvou emotivní a romantickou, která uvolňuje, uklidňuje a zlepšuje duševní pohodu.

Modrá – symbolizuje moudrost, důvěru, oddanost, ale také samotu, depresi a smutek. Modrá barva uvolňuje nervový systém, vyvolává pocit ospalosti. Světle modrá barva je vhodná pro ložnice, neboť uklidňuje. Tmavě modrá naopak vytváří pocit chladu a vyvolává deprese.

Zelená - nejčastěji se používá jako symbol přírody, života, mládí, naděje a síly. Dodává rovnováhu, uvolňuje a osvěžuje. Podporuje soustředění, proto se hodí všude tam, kde pracujeme.

Hnědá – je symbolem země a dřeva. Vyjadřuje pokoru, upřímnost a pevnost. Vytváří neutrální, pohodlné a příjemné prostředí.

Fialová – je barva elegantní, vytváří uměleckou atmosféru. Symbolizuje sofistikovanost, luxus a bohatství. Dodává duchovní sílu, ovlivňuje nevědomí. Je zdrojem inspirace. V poslední době je oblíbenou barvou moderních interiérů.

Vhodné odstíny samolepek na stěnu podle barvy interiéru
Červený interiér > černé, bíle samolepky na stěnu
Bílý interiér > všechny barvy samolepek na stěnu
Žlutý interiér > černé, modré, hnědé, zelené samolepky na stěnu
Oranžový interiér > černé, bílé samolepky na stěnu
Modrý interiér > bílé, červené, žluté samolepky na stěnu
Zelený interiér > hnědé, černé, bílé samolepky na stěnu
Hnědý interiér > bílé, zelené, červené, žluté samolepky na stěnu
Fialový interiér > bílé, černé, hnědé samolepky na stěnu
jak kombinovat barvy
 
U většiny samolepek nalezete ikonu designeru, která vypadá následovně: Vyzkoušejte si dekorační samolepku na zeď přímo u vás v pokoji.
Kliknutím na ni si můžete vyzkoušet kombinace samolepek a vhodných barevných variant "přímo u vás v pokoji" :)

Potřebujete poradit?

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


(+420) 608 621 584
(Po - Pá od 8:00 do 15:30)

Log In or Register